Der venter et brag af et opgør i Parken onsdag aften.
Her kommer Rasmus Højlund, Christian Eriksen og resten af Manchester United-stjernerne på besøg.
Men selvom der bliver drysset ekstra meget stjernestøv over København, ryster FC Københavns Kevin Diks ikke ligefrem i bukserne forud for Champions League-opgøret.
- Det vil jeg sige, vi er. Vi er i Parken, og vi har fansene bag os. Vi har haft magiske aftener i Parken, og det vil hjælpe os.
Det er lidt af en udmelding, når det er Manchester United, I møder. Hvad får dig til sige det alligevel?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg siger ikke, at vi altid er favoritter mod dem. Men vi har vist, hvad vi kan gøre mod dem. Vi er i en god position, så med vores gameplan kan vi gøre det svært for alle modstandere i Parken.
- Vi får at se. Men selvfølgelig ser jeg os som favoritter, siger forsvarsspilleren.
Handler ikke om held
FCK var da også kun et brændt straffespark for at få et 1-1-resultat med fra Old Trafford for små to uger siden.
Alligevel står klubben blot tilbage med et enkelt point efter de første tre kampe, hvor man ellers har spillet til flere.
Men det er ikke held, som de danske mestre har manglet, mener Diks.
- Det handler ikke om held. Vi er nødt til at give lidt mere for at få resultatet til at falde vores vej.
- Det er de små ting, der afgør kampene i Champions League. Man ser, at mange løfter deres niveau i de store kampe, og hvis vi man ikke tager den sidste sprint, så vinder man ikke de kampe.
- Så selvom vi spillede tæt på perfekt i Manchester, skal vi gøre vores for, at det bliver stolpe ind og ikke stolpe ud for os den her gang.
FC København kan med en sejr over Manchester United åbne Champions Leagues gruppe A helt op. Sker det vil københavnerne nemlig overhale den engelske storklub og kravle op på tredjepladsen.
Onsdagens opgør sparkes i gang klokken 21.00.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC København
Manchester United
Champions League







































