2026-09-10 08:47:44

Historiske Touré om PSG: De er en maskine

Yaya Touré var imponeret af PSG-mandskabet, der slog Tourés Slovan Bratislava med 6-1. Selvom debuten blev en svær en af slagsen, havde Touré kun rosende ord til overs for PSG.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 8. runde

søndag 13. sep

SLO

vs

ZIL

Yaya Touré lavede onsdag aften verdenshistorie, da han blev den første afrikaner til at være i cheftrænersædet til en Champions League-kamp.

Touré stod i spidsen for Slovan Bratislava, der mødte de forsvarende Champions League-vindere PSG.

Det er selvsagt ikke nogen nem debut for ivorianeren og det slovakiske mandskab.

PSG endte også med at vinde kampen med 6-1 på Parc des Princes og efterlod ikke en chance for Bratislava.

Derfor var det også en imponeret Yaya Touré, der stod tilbage efter kampen, hvor Slovan ikke havde meget at stille op.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Historiske Touré om PSG: De er en maskine
Foto: Franck Fife/AFP/Ritzau Scanpix

- Jeg vil gerne kopiere det hele omkring det her PSG-hold.

Manchester City-legenden fortsætter med roserne til Luis Enriques mandskab.

- De er en maskine, forsvar, midtbane, angreb, de er fuldførte. Man kan ikke presse dem. De kender hinanden godt, det er ikke nemt, lyder det fra Yaya Touré på pressemødet efter opgøret mod PSG.

Næste gang Slovan Bratislava og Yaya Touré skal i aktion i Champions League, er mod tyske Stuttgart.

Podcast Cover

Frederik Birks nye job

Hattrick | Afsnit 17

Frederik Birk er blevet ansat på TV 2 som ekspert, men i et interview med Bold understreger Birk, at han fortsat er træner. 

Læs mere
-15:32

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 8. runde

søndag 13. sep

SLO

vs

ZIL

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce