Superligaens nummer fem mod La Ligas nummer tre.
Det er tilfældet, når FC København onsdag aften gæster Estadio de la Cerámica, som huser Villarreal.
Det er til gengæld ikke til at se, når man tager et kig på Champions League-tabellen, hvor Villarreal er nummer 34 med blot et enkelt point, mens Jacob Neestrups tropper er på 30. pladsen med fire point.
Det får dog ikke Marcelino til at ryste på hånden.
Villarreal-træneren er i hvert fald ikke i tvivl om, at hans mandskab er bedre end FCK.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis vi spiller op til vores bedste, er vi et bedre hold end København, men det betyder ikke, at vi allerede har vundet, før kampen overhovedet starter.
- Vi vinder, hvis vi spiller på et højt niveau, vores bedste niveau. Vi vinder, hvis vi er effektive i begge straffesparksfelter, især i vores eget ved ikke at lukke mål ind. Kliniske afslutninger er nødvendige og afgørende for at opnå sejre.
- Vi håber, at vi spiller op til vores bedste, og vi bevarer fatningen mod København, så vi kan få sæsonens første sejr i Champions League. Det har vi brug for, og spillerne fortjener det, siger Marcelino på pressemødet inden kampen ifølge UEFA.
Der er kampstart mellem Villarreal og FC København onsdag klokken 18:45.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
FC København
Villarreal
Champions League





































