




Kritikken har haglet ned over FC København i dette efterår.
Store resultatmæssige og spillemæssige problemer har sendt cheftræner Jacob Neestrup ud i det, han selv kalder for sin største modgang i trænerkarrieren.
Men onsdag aften dukkede der pludselig et stort lys op midt i mørket.
En 3-2-sejr over Villarreal i Champions League betyder nemlig, at de danske mestre lever videre i verdens største klubturnering, og ifølge Neestrup står hans mandskab derfor til topkarakter i Europa.
- Jeg er selvfølgelig ikke glad for, at vi står til dumpekarakter i Superligaen efter 18 runder.
- Men jeg er selvfølgelig glad for, at FCK’s europæiske karakter ikke kan være andet end et stort, rungende 12-tal. Det er enormt flot gået med alle de udfordringer, vi har haft.
Artiklen fortsætter efter billedet

Sejre over Kairat Almaty og Villarreal samt et uafgjort resultat mod Bayer Leverkusen betyder, at FCK fortsat har muligheden for at gå videre inden de sidste to spillerunder.
- Det var en fuldstændig suveræn europæisk kvalifikation mod Malmö og Basel. Og syv point i seks kampe i ligaspillet, hvor vi ligger inde i top 24. Det er stærkt.
- Pointene er så måske faldet lidt anderledes, end man kunne have forventet inden, men det er godt gået.
- Se de klubber, der ligger ét point over os eller er à point med os. Se på de klubber, der ligger et par point under os. Det er altså nogle rigtig store klubber, så jeg er meget tilfreds med vores europæiske efterår, siger Jacob Neestrup.
FC København spiller årets sidste kamp lørdag, når Esbjerg fB gæster Parken i den afgørende pokalkvartfinale.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
FC København
Villarreal
Champions League







































