
Arsenal er klar til finalen i Champions League.
Det står klart efter 1-0-sejren tirsdag aften på Emirates Stadium. Dermed vandt Gunners sammenlagt med 2-1 over Atlético Madrid.
Diego Simeone var helt oppe at køre mod slutningen af kampen, hvor han prøvede at piske den sidste gejst ind i sit Atlético-mandskab.
Efter kampen var han mere rolig og reflekteret over nederlaget.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis vi blev slået ud, er det fordi vores modstandere fortjente at gå videre. De udnyttede deres chancer, inklusive deres store chance i første halvleg, og de fortjente at gå videre.
- Hvis du spørger mig, hvordan jeg har det: Jeg føler mig rolig og afklaret. Holdet gav absolut alt, siger Diego Simeone ifølge UEFA.
Finalen bliver spillet i Budapest.

Eriksen får ikke løn af Wolfsburg
Hattrick | Afsnit 175Christian Eriksens fremtid er fortsat uklar, men grundet en særlig regel har Wolfsburg og danskeren ikke travlt med at finde en afklaring. Wolfsburg betaler nemlig ikke løn til Eriksen.
Læs mere
Arsenal
Atletico Madrid
Champions League





































