2025-07-24 22:40:40

Brøndby faldt sammen på Færøerne

Trods endnu en scoring fra Filip Bundgaard lykkedes det højst skuffende ikke for Brøndby at besejre HB Tórshavn, der via en sen udligning fik 1-1 mod de danske storfavoritter.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL-kval - 2. runde

FT

HBT

1 - 1

BIF

62'
01
Filip Bundgaard
Mål
89'
11
Jákup Thomsen
Mål

Frederik Birk og Brøndby skulle for første gang efter sommerferien i europæisk aktion, da de blågule torsdag tørnede sammen med HB Tórshavn på Færøerne. 

Til opgøret i Conference League-kvalifikationen fik Oliver Villadsen startdebut, mens Daniel Wass var blandt dem, der indledningsvis blev hvilet. 

Kampen startede i et ganske langsomt tempo, og ingen af holdene bød sig til med ordentlige tilbud i løbet af de første 20 minutter. 

Ind ville den ikke 
Herefter vågnede Brøndby en anelse op og kom tæt på ad et par omgange. 

Først var det Frederik Alves, der fik headet mod mål, men her stod den tidligere Vejle-back Viljormur Davidsen i vejen på stregen. 

Efterfølgende gav Marko Divković prøver på sin gode teknik, da kroaten trak ind i banen fra sin venstrekant og sendte en kvalificeret afslutning mod lange hjørne. 

Artiklen fortsætter efter billedet

ECL-kval -Brøndby faldt sammen på Færøerne
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

I nettet kom kuglen dog ikke, og derfor forblev det hele ved 0-0 til pausen. 

I anden halvleg trykkede Brøndby gevaldigt på speederen, og det kastede to kæmpemæssige chancer af sig. 

Først var det Oliver Villadsen, der lykkedes med at sparke bolden over mål fra blot to-tre meters afstand, hvorefter Filip Bundgaard kiksede et hovedstød nogenlunde lige så tæt på. Du kan se begge forsøg her.

Sidstnævnte skulle dog gøre revanche kort efter. 

Her fandt Nicolai Vallys med en genial aflevering Clement Bischoff, der fra sin kantposition lagde bolden fladt ind til Bundgaard, som lige foran mål kunne trille 1-0-scoringen i hus.

Du kan finde den flotte kasse her.

Dermed fortsætter storformen for Brøndby-angriberen, der også diskede op med to fuldtræffere i 3F Superliga-premieren mod Silkeborg. 

Brøndby var planmæssigt i front, men så skal jeg love for, at HB Tórshavn vågnede op. 

Færøsk fest og chancehav
Kampens sidste 25 minutter blev ren overlevelse for Brøndby, der indkasserede den ene store chance efter den anden. 

Først ramte hjemmeholdets Emil Pedersen stolpen dybt inde i feltet, og fem minutter senere var nordmanden på spil igen med en afslutning, der gik snært over. 

Det skulle også blive til alle gode gange tre for HB-angriberen, der med et helt frit hovedstød burde have passeret Patrick Pentz. 

Østrigeren diskede dog op med en glimrende refleksredning, og så troede man, at det hele skulle ende med en snæver Brøndby-sejr.

Sådan skulle det dog ikke gå, for mod opgørets afslutning fandt indskiftede Jákup Thomsen minsandten en udligning.

Igen, igen, igen var Emil Pedersen involveret med fikse driblinger i feltet, inden bolden tilfældigvis havnede hos opgørets sidste målscorer, der sikrede HB Tórshavn et meget flot 1-1-resultat.

Du kan finde udligningen øverst i denne artikel.

Brøndby storskuffer således i den første af to Conference League-kvalifikationskampe mod det færøske mandskab, som de blågule nu er tvunget til at slå på hjemmebane.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL-kval - 2. runde

FT

HBT

1 - 1

BIF

62'
01
Filip Bundgaard
Mål
89'
11
Jákup Thomsen
Mål
Annonce

97 kommentarer

Se kommentarer
Annonce