FC Nordsjælland vandt en knusende 5-0-sejr over Valur torsdag aften i kvalifikationen til Conference League og spillede sig dermed videre med samlet 7-0.
Torsdagens kamp kunne dog have fået et andet udfald.
Ved stillingen 1-0 til FC Nordsjælland, lige før pausen, var der et længere VAR-tjek, hvor Valur ville have et straffespark.
Kampens dommer dømte i første omgang et frispark til FC Nordsjælland, men han blev siden kaldt ud til VAR-skærmen til gennemsyn.
Udfaldet blev dog det samme, og det undrer derfor FCN-lejren, at det skulle tage så lang tid.
- Jeg har ikke set det, men det eneste, der undrer mig, er, at det skal tage så lang tid.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis man er så meget i tvivl, kan der vel ikke være straffespark, når man snakker om, at man skal kunne se det, og han havde fløjtet frispark vores vej. Der blev ikke mål, og det er vi glade for, siger cheftræner Jens Fønsskov Olsen til Bold efter kampen.
Midtbanespilleren Nicklas Røjkjær kunne heller ikke forstå, hvorfor det skulle tage så lang tid.
Han glæder sig dog over, at det ikke endte med et straffespark.
- Jeg ved ikke, hvad der tager så lang tid, hvis der ikke er straffe. Umiddelbart ligner det en fifty-fifty-duel, hvor det er svært at se, hvem der er først på bolden.
- Det ligner en af dem, hvor der nogle gange bliver dømt straffe, og andre gange gør der ikke. Nu var vi heldige med, at der ikke blev.
Sekvensen kan ses i videoen øverst i artiklen.

FC Nordsjælland
Valur
ECL-kval






































