Når der til sommer vises EM på DR's kanaler, så bliver det blandt andre med Discovery-ansatte Thomas Gravesen og Flemming Povlsen som studieeksperter.
Det meddeler DR, som netop har præsenteret det hold af journalister og eksperter, som skal dække slutrunden i Tyskland.
Foruden de to tidligere landsholdsspillere, skal også Arnela Muminovic agere ekspert i DR's studie, som kommer til at være på havnen i Aarhus med Josefine Høgh som vært.
I Tyskland kommer DR til at have de to kommentatorer Andreas Kraul og Henrik Liniger.
Førstnævnte skal danne fast makkerpar med en tredje Discovery-ekspert i form af Mikkel Bischoff, mens Henrik Liniger får både Troels Bech og Arnela Muminovic som eksperter på skift.
DR har sikret sig rettighederne til to af Danmarks tre gruppekampe, hvor de viser første kamp mod Slovenien og sidste kamp mod Serbien.
TV 2 viser den anden gruppekamp mod England.



EM



































