2024-03-21 07:30:00

Højlund-dialog med DBU: United skal ikke bestemme

Manchester United og DBU har været i dialog omkring Rasmus Højlunds belastning, og mens Højlund på den ene side godt forstår United, skal klubben heller ikke diktere, hvor meget han må spille.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i landsholdslejren
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

DAN

0 - 0

SCH

Rasmus Højlund missede et par kampe med en skade, men nåede at gøre comeback i FA Cup-dramaet mod Liverpool.

Nu er Højlund samlet med det danske landshold, som i denne termin spiller to testkampe mod Schweiz og Færøerne.

Og den danske angrebskomet kommer altså næppe i absolut topform på grund af skadespausen for nylig.

- Fysisk har jeg det godt. Jeg fik 70 minutter i weekend og er meget positiv, efter vi lige har vundet en fed kamp, siger Højlund med henvisning til den vilde 4-3-sejr over Liverpool.

Er pulsen faldet ned?

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -Højlund-dialog med DBU: United skal ikke bestemme
Foto: Jason Cairnduff/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det kan man godt sige. Jeg sad lidt med dårlig mave derude efter så vild en kamp. Det var fint og meget vigtigt. Nu kan vi forhåbentlig kigge frem mod at prøve at komme i Champions League og vinde cuppen.

Højlund vil ikke sige, at 70 minutter er, hvad han kan klare på nuværende tidspunkt.

- Jeg er vel klar, så hvis træneren vil have, at jeg skal spille 90, så gør jeg det. Der var en plan for, at jeg ikke skulle spille mere end 70 i weekenden, og det var årsagen til, at jeg blev taget ud der.

Personligt har Rasmus Højlund ikke selv vendt det med Kasper Hjulmand, hvor meget han skal spille mod Schweiz og Færøerne.

Det har klubben dog.

- Det ville ikke være så smart, hvis de ikke havde koordineret det. Det ved jeg, at de har. Jeg ved, de har snakket sammen, så jeg tænker, det er op til dem. Jeg står til rådighed og er klar til, hvad end træneren vil have, at jeg skal spille.

Du vil gerne spille, men har du forståelse for, hvis klubben ikke er så interesseret i, at du skal spille to gange 90 i testkampe med landsholdet?

- Det kræver jo også, at træneren vil have, at jeg skal spille to gange 90, men ja til en vis grad. Vi har et langt program og en masse kampe på den anden side af landskampspausen, så på eller anden måde kan jeg da godt forstå det, men samtidig skal de heller ikke bestemme, hvor meget Kasper skal bruge mig.

- Det skal være en fælles dialog omkring det, siger Højlund til Bold og den øvrige presse.

Selv om der ikke er point på spil, glæder han sig som altid til at spille for Danmark.

Det har Højlund foreløbig gjort 10 gange med syv mål til følge.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

DAN

0 - 0

SCH

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce