2023-01-28 20:50:25

Debut-kasse fra Danjuma og to Son-mål i Tottenham-sejr

Son Heung-Min scorede to flotte kasser, mens Arnaut Danjuma scorede et debutmål, da Tottenham lørdag aften vandt 3-0 over Preston i FA Cuppen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Fa Cup - 4. runde

FT

PNE

0 - 3

TOT

50'
0 1
Heung-Min Son
Mål
69'
0 2
Heung-Min Son
Mål
87'
0 3
Arnaut Danjuma
Mål

Tottenham var uden Harry Kane og Pierre-Emile Højbjerg fra start, da de lørdag aften mødte Preston på udebane i FA Cuppen. 

Værterne var uden Emil Riis, der kæmper med en alvorlig korsbåndskade. 

Tottenham sad som ventet på spillet i første halvleg, men de formåede ikke at udnytte spilovertaget til en scoring de første 45 minutter. 

I anden halvleg lykkedes det dog allerede efter fem minutter. 

Son Heung-Min modtog bolden et godt stykke udenfor feltet, og han skulle ikke bruge meget betænkningstid, før han bragede bolden i målet med venstrebenet. 1-0 til Spurs. 

Artiklen fortsætter efter billedet

FA Cup -Debut-kasse fra Danjuma og to Son-mål i Tottenham-sejr
Foto: Lee Smith/Reuters/Ritzau Scanpix

Preston var mere offensive i anden halvleg, men med tyve minutter igen lukkede Son opgøret med sin anden scoring. 

Denne gang lavede han en fiks vending i feltet, før han igen sparkede bolden i målet med venstrebenet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Opgøret blev lukket af med en debutscoring fra Arnaut Danjuma, som sendte et fladt indlæg fra Dejan Kulusevski i kassen. 

Der blev ikke scoret yderligere, og dermed sluttede 3-0 til Tottenham, der spillede sig videre til femte runde af turneringen. Kane og Højbjerg kom aldrig på banen.

Lodtrækningen til næste runde af turneringen foregår mandag aften. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Fa Cup - 4. runde

FT

PNE

0 - 3

TOT

50'
0 1
Heung-Min Son
Mål
69'
0 2
Heung-Min Son
Mål
87'
0 3
Arnaut Danjuma
Mål

5 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce

Mest læste

annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce
0