Oldham Athletic rykkede i slutningen af april ned fra League Two, da de tabte til Salford City, men allerede i løbet af kampen viste Oldham-fansene deres utilfredshed.
I det 79. minut var der nemlig en lang række fans, som valgte at invadere banen, som kan ses nedenfor.
Det går dog ikke ustraffet hen, meddeler Oldham i en pressemeddelelse fredag.
- Processen med at identificere de fans, der trængte ind på banen under kampen mod Salford City, er begyndt. Klubben arbejder tæt sammen med politiet i Greater Manchester i denne henseende.
- Den første gruppe af identificerede fans vil modtage breve med en meddelelse om et klubforbud på tre år. Denne foranstaltning udelukker ikke politiets mulighed for at retsforfølge de personer, der har begået overtrædelse af reglerne om indtrængen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Desuden melder Oldham, at de personer, som får et forbud, ikke kan få lov til at klage over straffen.
Oldham blev med nedrykningen det første hold, som tog del i den første Premier League-sæson, til at rykke helt ud af divisionerne, da de nu skal til at spille i the National League.
— Football Daily (@footballdaily) April 23, 2022