2024-08-28 06:42:14

O'Riley skadet efter hård tackling: Crawley-boss undskylder

Matt O'Riley blev tvunget af banen efter en voldsom tackling i tirsdagens opgør mellem Brighton og Crawley. Kort efter kampen undskyldte Crawleys manager Scott Lindsey for tacklingen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 3. runde

FT

ARS

1 - 1

BHA

- Det hører ikke hjemme i fodbold for at være ærlig. Man kan ikke tackle sådan her.

Sådan lød det til de fremmødte journalister kort efter kampen mellem Brighton og Crawley fra Brightons manager Fabian Hurzeler, da han skulle sætte ord på den glidende tackling fra Crawley Towns anfører, Jay Williams, som sendte O'Riley i græsset med smerter efter allerede syv minutter. 

Og det er gæsternes manager, Scott Lindsey, tilsyneladende enig i, hvilket efter kampen fik ham til at undskylde for sit holds aggressive spil og den tackling, der sendte den 23-årige dansker i græsset.

- Måske var vi lidt for aggressive, og dommeren overså det. Jeg vil gerne undskylde. Jeg ønsker ikke, at nogen kommer til skade, lød det fra Scott Lindsey, der også ønskede Brighton det bedste i den næste runde.

Artiklen fortsætter efter billedet

Carabao Cup -O'Riley skadet efter hård tackling: Crawley-boss undskylder
Foto: John Sibley/Reuters/Ritzau Scanpix

Brighton-manager Fabian Hurzeler kom efter kampen også med en kort opdatering på 23-årige O'Rileys skade. 

Den danske stjerne var en af de 23 navne, som tirsdag blev udtaget til de to kommende Nations League-kampe for Danmark, men nu kan den danske trup muligvis se frem til en tidlig, tvungen udskiftning. 

Se den danske trup her

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 3. runde

FT

ARS

1 - 1

BHA

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce