FC Midtjylland kunne ikke vende 0-1 til videre avancement i Europa League-kvalifikationen, da Besiktas torsdag kom på besøg på MCH Arena.
Ulvene var ellers tæt på at bringe sig foran flere gange i løbet af opgøret, men i anden halvleg fik Martin Erlic rødt kort, og det blev en afgørende faktor.
Torsdagens kamp endte nemlig 2-0 til Besiktas, og FCM må derfor tage til takke med Conference League-kvalifikation.
Her venter Bohemians FC eller FC Ballkani i tredje kvalifikationsrunde.
Her er Bolds fem fokuspunkter fra opgøret:
Ufarlig eller uheldig?
Spiller fra hjemmeholdet i fokus
Artiklen fortsætter efter billedet

Det er meningen, at Franculino skal skydes af denne sommer, men angriberen skal gerne få nettet til at begynde af blafre, hvis det skal ske til et højt nok beløb.
Sidste sæsons Superliga-topscorer var meget tæt på at score to gange, men stolpen stod i vejen begge gange. Spørgsmålet er, om angriberen bare er uheldig, eller om han er uskarp i øjeblikket.
En mundfuld
Spiller fra udeholdet i fokus
Hvis Besiktas-angriberen Oh Hyeon-gyu så bekendt ud, skyldes det, at sydkoreaneren mødte FCM i sidste sæsons ligafase i Europa League, da ulvene mødte Genk.
Angriberen var en stor mundfuld for FCM-forsvaret i torsdagens kamp, og Martin Erlic havde flere gange svært ved at dæmme op for den aggressive sydkoreaner.
Besiktas-stjerne scorede igen mod FCM
Statistik i fokus
Orkun Kökçü gør det godt, når han møder FC Midtjylland.
Den tyrkiske midtbanespiller har nu været i aktion mod ulvene fire gange, og tre gange har han nu scoret mod midtjyderne.
I alt står Besiktas-stjernen noteret for 12 scoringer i 43 kampe for Besiktas.
Besiktas-fans på FCM-afsnit
Fans i fokus
Der var god stemning på et fyldt MCH Arena torsdag aften. Blandt hjemmeholdets fans var der dog Besiktas-fans at finde, og flere af tilskuerne på den ene langside brød ud i stor jubel, da det tyrkiske mandskab bragte sig foran.
På udebaneafsnittet gjorde tyrkerne sig bemærket med et pyroshow i opgørets indledning, hvor der blandt andet blev affyret kanonslag.
FCM har et stort problem
Træner i fokus
Igen fik FC Midtjylland et dumt rødt kort, der blev afgørende, og det er ved at blive et kæmpe problem for Mike Tullberg.
I seneste sæson fik ulvene fem røde kort og 68 advarsler i Superligaen, hvilket fik mandskabet til at toppe bisselisten.
Nu fortsætter problemet i Europa, og det koster meget dyrt for FCM, der nu må tage til takke med en plads i Conference League-kvalifikation.

FC Midtjylland
Besiktas
EL-kval























