2026-02-26 23:37:22

Drømmemål og lussing: Genk videre efter bizar kamp

Genk er videre i Europa League med en samlet 5-3-sejr mod Dinamo Zagreb. Det var en mærkværdig kamp ført an af Luka Stojkovic, der både lavede et drømmemål og gav en lussing til rødt kort. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden 1/16-finale

FT

GEN

3 - 3

DZA

45'
01
Monsef Bakrar
Mål
51'
11
Collins Sor
Mål
57'
12
Luka Stojkovic
Mål på straffe
75'
13
Luka Stojkovic
Mål
101'
23
Matteo Perez Vinlöf
Selvmål
105'
23
Luka Stojkovic
Rødt kort
114'
33
Daan Heymans
Mål

Dinamo Zagreb var på en svær opgave torsdag aften, da de havde tabt 1-3 hjemme til Genk. De havde derfor brug for en pragtpræstation, hvis de ville avancere i Europa League. 

Første halvleg var ganske jævnbyrdig, hvor begge hold havde enkelte chancer, men kæmpede med kynismen. 

I halvlegens tillægstid bragte Dinamo Zagreb for alvor spænding i opgøret, da Genk-målmand Tobias Lawal forærede Fran Topic bolden, der efter et par driblinger sendte bolden i mål. 

Genk svarede tilbage i starten af anden halvleg, da Bryan heynen fik bolden i venstre side af feltet og sikkert sparkede bolden i det lange hjørne. 

Så manglede Dinamo Zgreb igen to mål for at fremtvinge forlænget spilletid, men igen blev de hjulpet på vej af Genk. Junya Ito begik nemlig et klodset straffespark efter en times spil, hvilket Luka Stojkovic udnyttede uden problemer. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Europa League -Drømmemål og lussing: Genk videre efter bizar kamp
Foto: Maurice Van Steen/Reuters/Ritzau Scanpix

Med et kvarter igen levererede selvsamme Stojkovic et mål, der var hele billetprisen værd. 

Han fik bolden et pænt stykke udenfor feltet, hvorefter han driblede en modstander. Med cirka 20 meter til mål sparkede han på mål, og det var en god idé. Bolden strøg nemlig helt op i målhjørnet, og så var kroaterne på omgangshøjde. 

Der kom ikke flere mål i den ordinære spilletid, og derfor måtte holdene ud i 30 ekstra minutter. 

Her kom Genk bedst ud, da Junya Ito fik revanche for sit begåede straffespark. Han fik bolden i midten af feltet og prikkede bolden i mål. 

Kort tid efter blev ondt værre for Dinamo Zagreb. 

Den ellers så velspillende Luka Stojkovic fik nemlig et bizart rødt kort. Midt på banen lod han sig provokere af Matte Smits, og det håndterede han på værste vis. Han vendte sig nemlig om og gav Smits en lussing, hvilket dommeren af uransagelige årsager først tolkede til gult kort. 

Efter et VAR-gennemsyn blev kendelsen lavet om til rødt kort. 

Det gjorde det stort set umuligt for Dinamo Zagreb, som ikke havde mere at skyde med. 

I stedet fik Genk udlignet til 3-3 og altså bragt sig foran 5-3 samlet med fem minutter tilbage af den forlængede spilletid. 

Det skete, da Daan Heymans blev spillet fri på kanten af offside og sikkert fandt netmaskerne. 

Genk er dermed klar til Europa Leagues ottendedelsfinaler efter en samlet 5-3 sejr. 

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden 1/16-finale

FT

GEN

3 - 3

DZA

45'
01
Monsef Bakrar
Mål
51'
11
Collins Sor
Mål
57'
12
Luka Stojkovic
Mål på straffe
75'
13
Luka Stojkovic
Mål
101'
23
Matteo Perez Vinlöf
Selvmål
105'
23
Luka Stojkovic
Rødt kort
114'
33
Daan Heymans
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce