Sevilla går ind til Europa League-finalen mod AS Roma med de bedste kort på hånden.
I de seks finaler, den spanske klub har været i, er alle blevet vundet, hvilket gør dem til den mest vindende klub i Europa League-turneringen.
Den tidligere AS Roma-spiller og tekniske direktør, Francesco Totti, tror dog på, at den statistik kan ændres. Især med José Mourinho ved roret.
- Jeg formoder, at Sevilla har mere erfaring i disse finaler. Jeg tror, at de har spillet i seks finaler og vundet dem alle. Før eller siden, med lidt held, kommer de til at tabe.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Med Mourinho i spidsen har vi en fantastisk mulighed. Han er en træner med meget erfaring i disse kampe. Med den her form for træner, som har en stærk personlighed, er alt lettere. Han giver en vindermentalitet videre til holdet.
- Jeg taler ofte med ham (Mourinho, red.). Jeg ville have elsket at have ham som træner. Desværre havde han andre muligheder, og han valgte forskellige klubber, siger Roma-legenden til UEFA's hjemmeside.
Europa League-finalen er på onsdag i Budapest.
Opgøret fløjtes i gang klokken 21.00.