2026-06-21 23:39:32

Bedste redning ved VM: Beiranvand blev kampens spiller

Irans målmand Alireza Beiranvand blev kampens spiller efter at have disket op med den ene store redning efter den anden mod Belgien.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 3. runde

lørdag 27. jun

NZL

vs

BEL

Søndagens opgør mellem Iran og Belgien endte 0-0.

Men det var ikke fordi, at der var få muligheder, og det fik Irans målmand, Alireza Beiranvand, i den grad at føle.

Det blev en travl aften på kontoret, hvor målmanden diskede op med den ene perleredning efter den anden.

Derfor er han blevet kåret til kampens spiller.

Thibaut Courtois havde også lidt at se til i den anden ende og leverede tilmed fine redninger, men det var ikke på samme niveau som keeperen i den anden ende.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Bedste redning ved VM: Beiranvand blev kampens spiller
Foto: Frederic J. Brown/AFP/Ritzau Scanpix

Beiranvand hev blandt andet en redning op i anden halvleg, der muligvis kan kategoriseres som VM's bedste.

Her havde Belgien en kæmpe mulighed, da bolden endte for fødderne af Maxim De Cuyper, som havde et næsten frit mål. 

Beiranvand lå allerede på jorden, men alligevel fik han strukket armene og reddet bolden.

Der var vist ingen tvivl om, at kåringen skulle gå til Irans keeper.

Iran møder Egypten i sidste runde af gruppespillet. De har to point efter de første to kampe.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Genial VM-Energi med Ali Jassem

Drømmeklubben | Afsnit 3

Hvad har Haalands mor at gøre med nordmandens vilde fysik? Er Ronaldo fyrre, fed og færdig? Er Pepe med hår egentlig bare en sød højskolelærer?

Læs mere
-35:06

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 3. runde

lørdag 27. jun

NZL

vs

BEL

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce