GAIS-spilleren Gustav Lundgren spillede for nylig en central rolle, da Sverige sikrede sig en plads ved VM.
Den 30-årige offensivspiller blev indskiftet og bidrog til opspillet, som førte til Viktor Gyokeres’ afgørende 3-2-mål.
Mandag pådrog Lundgren sig dog en skade, der med sikkerhed holder ham ude af sommerens slutrunde.
Skaden skete under opvarmningen til GAIS’ Allsvenskan-premiere mod Djurgården, hvor han kom til skade i et solouheld.
Trods skaden er Lundgren optimistisk efter operationen, som klubben har bekræftet, at han har gennemgået.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Det varmer at vide, at jeg har så meget støtte, og jeg glæder mig til at komme tilbage endnu stærkere, fortsætter den 30-årige.
GAIS bekræfter, at operationen har været en succes.
- Operationen er det første skridt på vejen tilbage til banen, og Gustav vil naturligvis modtage den bedst mulige hjælp fra klubbens lægeteam med sin genoptræning, skriver klubben.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
GAIS
VM
Sverige































