2026-07-04 03:46:00

Messi bøjer sig i støvet: Kap Verde er gode

Lionel Messi roser Kap Verde efter en tæt VM-kamp og understreger, hvor hårde og uforudsigelige knockoutkampe er.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - ottendedelsfinale

tirsdag 7. jul

ARG

vs

EGY

VM-eventyret sluttede for Kap Verde i sekstendelsfinalerne. 

Men De Blå Hajer efterlod et aftryk, som fodboldfans sent vil glemme.

Det krævede forlænget spilletid, før Argentina sikrede sig billetten til ottendedelsfinalen.

Superstjernen Lionel Messi roser Kap Verde og understreger samtidig, hvor svære knockoutkampe er.

- Nogle mennesker undervurderer måske visse hold, men vi vidste, at det aldrig ville blive en nem kamp, for Kap Verde er gode, indleder Messi til det argentinske fodboldforbunds hjemmeside. 

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Messi bøjer sig i støvet: Kap Verde er gode
Foto: Darrian Traynor/AFP/Ritzau Scanpix

- Det er netop det, der gør dette VM så specielt. Alt er utroligt tæt, og hver eneste kamp er ekstremt svær. Vi vidste allerede, at det ville blive en meget vanskelig kamp mod dem. Det var ikke nogen tilfældighed, at dette hold ikke tabte til Spanien eller Uruguay.

- Det er knockoutkampe – ingen giver dig noget gratis.

Kap Verde nåede altså at spille fire VM-kampe, hvor de efter 90 minutter ved hver kamp var ubesjeret.

Lionel Messi blev kåret til kampens spiller efter et mål og et oplæg, og nu venter der afrikansk modstand i ottendelsfinalerne.

Argentina skal møde Egypten.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Portugal reddet i overtiden

Hattrick | Afsnit 133

Portugal overlevede nattens helt store drama mod Kroatien, Spanien fortsatte de stærke takter, og Schweiz bookede også billetten til ottendedelsfinalerne.

Læs mere
-7:38

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - ottendedelsfinale

tirsdag 7. jul

ARG

vs

EGY

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce