Schweiz er færdige ved VM.
Natten til søndag led de et 1-3-nederlag til Argentina, men det store samtaleemne efter kampen har været det røde kort, som Breel Embolo modtog i anden halvleg ved stillingen 1-1.
Argentinske Leandro Paredes et gult kort for en tackling på Breel Embolo, men efter et VAR-gennemsyn blev beslutningen ændret, så den schweiziske angriber i stedet fik en advarsel for film og dermed blev smidt ud, fordi det var gult kort nummer to.
Den schweiziske midtbanespiller Remo Freuler var efter opgøret rasende over dommerpræstationen fra João Pinheiro.
- Det er ganske enkelt en katastrofe. For at være ærlig ved jeg ikke, hvad den dommer laver her. Der er en masse små frispark, som slet ikke bliver gennemgået.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Dommeren ser kun de to sekunder, men situationen varer mindst ti. I første halvleg kastede argentinerne sig også til jorden flere gange.
- Hvorfor griber VAR ikke ind dér? Det forstår jeg virkelig ikke, siger Freuler ifølge Ticinonews.ch.
Schweiz' landstræner, Murat Yakin, var heller ikke tilfreds med kampens dommer.
Det kan du læse mere om her.

VM Morgenbriefing: Norge er ude og Argentina gjorde det igen
Hattrick | Afsnit 146Semifinalerne ved VM er nu på plads. Vi ser tilbage på Norges dramatiske exit mod England, endnu et argentinsk comeback og et semifinalebrag mellem England og Argentina.
Læs mere
FIFA VM
Argentina
Schweiz




































