


Lørdag eftermiddag tog PSG imod Toulouse hjemme på Parc des Princes.
Her stillede hjemmeholdet op uden stjerner som Kylian Mbappé, Neymar og Sergio Ramos. Man havde dog både Lionel Messi og Achraf Hakimi i startopstillingen, og de skulle begge få hovedroller i løbet af kampen.
Gæsterne fra Toulouse, der havde danske Rasmus Nicolaisen i startopstillingen, lagde bedst fra land, og efter 20 minutter bragte man sig overraskende i front, da Branco van den Boomen sparkede et frispark igennem PSG-muren og gjorde det til 1-0.
Derefter tog PSG's dyre drenge over, og efter 37 minutter gjorde Achraf Hakimi det til 1-1, da han modtog kuglen på kanten og tog et par træk ind i banen, hvorefter han fremragende krøllede den ind i hjørnet med det kolde venstreben.
Dermed var pausestillingen 1-1.
Artiklen fortsætter efter billedet

Fra anden halvlegs start formåede hjemmeholdet endnu engang at sætte sig på spillet, og det var tydeligt, at man satsede på at sætte Lionel Messi i scene.
Det lykkedes da også perfekt efter en times spil, da Hakimi drev bolden ind i banen og lagde den af til den argentinske troldmand, der på fornem vis satte den ind helt ude ved stolpen.
PSG var dermed foran 2-1, og gæsterne skulle derfor jagte udligningen.
På trods af flere fine forsøg i den afsluttende del af kampen, formåede man dog ikke at komme yderligere på tavlen.
Messi, Hakimi og co. kunne dermed hente en 2-1-sejr over Toulouse.