



Younes Namli og Simon Graves startede begge inde for Zwolle, der lørdag aften tog imod AZ Alkmaar, som gav Isak Jensen pladsen på venstrekanten.
Allerede inden for syv minutter var det den førstnævnte af de tre, der bemærkede sig, da han sendte bolden dybt til Shola Shoretire, som stensikkert lagde kuglen i mål.
Halvvejs gennem første halvleg blev det endnu bedre for Zwolle, som kom på 2-0 ved Anselmo García MacNulty som følge af en ny assist fra Younes Namli.
Danskeren sendte et hjørnespark ind i panden på sin irske holdkammerat, og så var det op ad bakke for AZ, som ikke kunne finde niveauet.
Bedre blev det efter pausen for gæsterne, der fandt en bemærkelsesværdig reducering fra Peer Koopmeiners, som skruede et hjørnespark hele vejen i mål.
Artiklen fortsætter efter billedet

Akkurat inden havde Shola Shoretire ramt overlæggeren.
Det begyndte så småt at lugte af en udligning, og den kom AZ da også meget tæt på at finde, da Kees Smit smækkede et langskud på stolpen, akkurat som uret havde rundet de 90 minutters spil.
Udeholdet fik dog ikke point med fra kampen, for det tidligere Manchester United-talent Shola Shoretire kronede en flot indsats med sin scoring til 3-1, der sikrede Zwolle en flot sejr.
Younes Namli fik 71 minutter på banen for dagens vinderhold, mens Simon Graves blev pillet ud efter en time.
AZ skiftede Isak Jensen ud i pausen til fordel for den tidligere FC Nordsjælland-spiller Ibrahim Sadiq.

AZ Alkmaar
Zwolle
Æresdivisionen



































