Der gik et chok gennem de fleste hollandske fodboldentusiaster, da det i oktober kom frem, at Royston Drenthe havde fået et slagtilfælde.
Den tidligere Real Madrid-spiller blev indlagt med det samme, men han er heldigvis kommet i bedring, lyder det nu i en opdatering.
Flotte fremskridt
Meldingen kommer fra Tjarda Zeggelink, som er manager for eventorganisationen FC de Rebellen, der er med til at støtte Drenthe.
- Han prøver virkelig meget. Han arbejder virkelig hårdt og viser forbedringer hver dag, fortæller Zeggelink ifølge NOS.
- Det, han har været vant til at gøre på banen, gør han nu også uden for banen. Han er bare en ægte fighter. Der er intet brok – bare action.
- Royston overrasker os hele tiden. Vi er virkelig håbefulde for en god genoptræning.
38-årige Royston Drenthe lagde endegyldigt støvlerne på hylden i 2023 efter en spændende karriere, der fik ham forbi klubber som Real Madrid, Feyenoord og Everton.


Æresdivisionen































