2024-08-07 12:41:53

Tarik Ibrahimagic har fundet ny klub

Vikingur Reykjavik har valgt at købe Tarik Ibrahimagic fri fra af kontrakten med Vestri.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Urvalsdeild - 17. runde

FT

VST

0 - 0

AKR

Danske Tarik Ibrahimagic er blevet solgt.

Midtbanespilleren har spillet for Vestri, men nu tager han videre i Island, da han netop har skrevet under på en kontrakt med Vikingur Reykjavik.

- Tarik er en alsidig spiller, der kan løse mange opgaver på banen, og vi er meget glade for at have ham her i Hamingjuna. 

- Han har stor kvalitet som fodboldspiller, og hans mentalitet passer til vores filosofi her i Víking, siger fodboldchef Kári Árnason.

Ibrahimagic har haft stor succes hos Vestri, som gerne ville have beholdt ham.

Vikingur har dog aktiveret en klausul i kontrakten, og derfor får danskeren nu lov til at spille med i toppen af den islandske liga.

23-årige Tarik Ibrahimagic har fået sin fodboldopdragelse i OB, mens at han også kort har været forbi Næstved Boldklub.

Siden sommeren 2023 har han været at finde i Island.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Urvalsdeild - 17. runde

FT

VST

0 - 0

AKR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce