2024-07-02 09:00:00

Betis-profil spøger i Bologna

Juan Miranda forlader Real Betis og ser ud til at skifte til Bologna, hvor han for nylig var til lægetjek.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LIV

1 - 0

BET

Real Betis har sagt farvel til den 24-årige venstreback Juan Miranda.

Kontrakten er netop udløbet, og Miranda ser ud til at rykke til Serie A.

I fredags lød det i hvert fald, at Juan Miranda var til lægetjek i Bologna, og selv om klubben endnu ikke officielt har bekræftet noget, menes det at være et spørgsmål om tid.

Bologna har Champions League på menuen i næste sæson, og det skulle have været med til at overbevise Juan Miranda.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Betis-profil spøger i Bologna
Foto: Antonio Bronic/Reuters/Ritzau Scanpix

Hvis signingen falder på plads, har Bologna altså hentet ny venstreback efter at have sagt farvel til Victor Kristiansen, hvis udlejning fra Leicester løb til denne sommer.

I starten af juni lød det, at Bologna ikke havde råd til at købe den danske landsholdsspiller fri, og nu ser italienerne altså ud til at have fundet en transferfri løsning.

Juan Miranda har fortid i FC Barcelona og nåede 111 kampe for Betis.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LIV

1 - 0

BET

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce