2023-02-06 11:36:01

Medie: Zaniolo tæt på Gala - rivaler meldte sig på banen i nat

Galatasaray er i tætte forhandlinger om en handel for Romas Nicoló Zaniolo, men i nat meldte Fenerbahce sig ind i kampen om den italienske landsholdsspiller.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 23. runde

FT

FEN

4 - 0

KON

Med to dage tilbage af det tyrkiske transfermarked er Romas offensive spiller Nicoló Zaniolo lige nu det hotteste navn.

I går meddelte flere medier, inklusiv transferjournalisten Gianluca Di Marzio, at Galatasaray havde de personlige forhold på plads i forhold til den italienske landsholdsspiller, men at der blot manglede de sidste forhandlinger med Roma.

Men over natten har endnu en tyrkisk storklub og ærkerival meldt sig ind i kampen for Zaniolo – nemlig Fenerbahce.

Det skriver Di Marzio.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Medie: Zaniolo tæt på Gala - rivaler meldte sig på banen i nat
Foto: Florion Goga/Reuters/Ritzau Scanpix

Til trods for interessen for Fenerbahce er Galatasaray fortsat i førersædet om den eftertragtede underskrift, der eftersigende skal lægge i omegnen af 150 millioner kroner.

Nicoló Zaniolo er af flere omgange blevet udskældt af Romas manager, José Mourinho, der tidligere har været ude at ærgre sig over, at Zaniolo ikke har fundet en ny klub.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Zaniolo har spillet 128 kampe for Roma, hvor det er blevet til 24 kampe og 18 assist.


 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 23. runde

FT

FEN

4 - 0

KON

2 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce

Mest læste

annonce
annonce
annonce
0