

AC Milan blev torsdag aften sendt ud af Supercoppa af Napoli.
Rasmus Højlund var manden bag Milans nedtur, der til tider blev for meget for AC Milans cheftræner, Massimiliano Allegri.
Det mener Napoli i hvert fald.
Klubben langer på deres hjemmeside ud efter Milan-træneren.
Artiklen fortsætter efter billedet

- SSC Napoli fordømmer på det kraftigste Milan-træneren Massimiliano Allegris adfærd, som under semifinalen i den italienske Super Cup – i nærværelse af snesevis af personer ved sidelinjen og i direkte tv-transmission – groft og gentagne gange fornærmede Gabriele Oriali med stødende udtryk.
- Vi håber, at denne fuldstændig ukontrollerede aggression ikke forbigås i tavshed, især fordi det med 33 kameraer involveret i produktionen af begivenheden er umuligt ikke at konstatere, hvad der fandt sted, skriver de.
Husk, du kan se den anden Supercoppa-semifinale, der spilles fredag aften, med Bold+. Finalen, der spilles mandag, kan også ses.
Det kan du læse mere om her.

AC Milan
SSC Napoli
Supercoppa Italiana































