Klokken 20.00 står AIK Stockholm og Brøndby over for hinanden i træningsturneringen Atlantic Cup.
Brøndby starter sæsonen om to uger, mens det svenske mandskab først har første kamp i starten af april.
Derfor er vurderingen også fra Andreas Brännström, træner for AIK, at det bliver noget af en mundfuld, holdet står overfor.
- Vi er oppe mod et hold, der er længere fremme end os.
- Brøndby har spillet flere træningskampe og starter snart deres sæson. Så det bliver en helt anden modstand nu end vores to første træningskampe, erkender Andreas Brännström til det svenske medie Fotbollskanalen.
Når AIK træder på banen, er der i hvert fald én spiller, Brännström ser frem til at se.
Artiklen fortsætter efter billedet

Nemlig den tidligere Malmø FF og Galatasaray-spiller Jimmy Durmaz, der kom til klubben i januar.
- Han er en af dem, jeg gerne vil se spille. Han kommer i hvert fald i spil. Spørgsmålet er, om det er tid allerede? Jeg føler, det er tid, men vi må også have respekt for hans baggrund, så det bliver vi nødt til at diskutere, siger AIK-træneren.
Jimmy Durmaz har været uden kontrakt siden starten af december, da hans kontrakt med tyrkiske Karagümrük blev opløst.
AIK Stockholm starter deres sæson 2. april mod Halmstads BK i Allsvenskan, mens Brøndby møder Horsens i Superligaen den 19. marts.