2022-12-08 18:19:33

Portugisisk magi i Arsenals testsejr over Lyon

Arsenal er ved at være klar til gensynet med Premier League, efter de torsdag slog Lyon med 3-0 i en testkamp, hvor Fabio Vieira viste klassen med et fremragende mål.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

ARS

3 - 0

LYO

19'
1 0
Gabriel
Mål
33'
2 0
Edward Nketiah
Mål
39'
3 0
Fabio Vieira
Mål

Arsenal er i denne tid i Dubai, hvor de er en del af en venskabsturnering som forberedelse til Premier League, som starter op igen efter jul.

London-mandskabet var derfor i kamp torsdag på Al Maktoum Stadium, hvor de stod over for franske Lyon, og her må manager Mikel Arteta være godt tilfreds med det, som holdet leverede.

De fik nemlig en drømmestart på opgøret, hvor de allerede i første halvleg havde skudt Lyon i sænk, og det startede efter 19 minutter.

Her slog anfører Martin Ødegaard et hjørnespark lige ind i panden på en flyvende Gabriel, som stangede Arsenal på 1-0 med hård kraft.

14 minutter senere meldte Eddie Nketiah sig så på banen, da Arsenal slog til på en hurtig omstilling.

Her blev der slået en lang bold i dybden til Fabio Vieira, som drev med den frem til kanten af feltet, inden portugiseren med ydersiden smed kuglen over til Nketiah, som sikkert gjorde det til 2-0.

Artiklen fortsætter efter billedet

Træningskampe -Portugisisk magi i Arsenals testsejr over Lyon
Foto: Satish Kumar/Reuters/Ritzau Scanpix

Det blev også til 3-0 inden pausen, da Vieira selv ville lege med, og det gjorde han med manér.

Arsenal kørte nemlig fuldstændig rundt med Lyons defensiv på kanten af feltet, hvor de med hurtige afleveringer fik spillet Vieira fri, og så bankede han ellers kuglen helt op i krydset med venstreskøjten.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Sikke en scoring af portugiseren, som faktisk også endte med at blive kampens sidste, da der ikke kom flere mål i anden halvleg.

Dermed fik Arsenal de tre point i venskabsturneringen i Dubai, men de fik faktisk endnu et point til kontoen.

De to mandskaber skulle nemlig ud i en straffesparkskonkurrence om et ekstra point, og det gik altså til Arsenal, efter keeper Karl Hein formåede at redde fire skud ud af fem mulige.

Arsenal skal også møde AC Milan og Juventus i Dubai, inden det gælder Premier League.

Her tager Mikel Arteta og co. imod West Ham på Boxing Day den 26. december.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

ARS

3 - 0

LYO

19'
1 0
Gabriel
Mål
33'
2 0
Edward Nketiah
Mål
39'
3 0
Fabio Vieira
Mål

Ingen kommentarer

I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.

Skriv kommentar

annonce

Mest læste

annonce
annonce
annonce
0