Brann står uden cheftræner, efter Eirik Horneland tirsdag sagde op efter en succesfuld sæson.
Derfor er gætterierne i Norge begyndt, og blandt andet er David Nielsen blevet nævnt.
For danskeren har en fortid som spiller i klubben, og trods et mindre succesfuldt ophold i nedrykkede Lillestrøm senest, har han fortsat et velrenommeret navn i Norge.
Selv afviser David Nielsen dog, at han bliver Hornelands afløser i Brann.
- Det bliver nok ikke mig i denne omgang.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg elsker Brann og Bergen, men jeg kigger på andre ting. Jeg nyder tilværelsen nu.
- Brann er ikke nogen nem klub at træne. Det arbejde, Eirik Horneland har gjort, er helt utrolig, lyder det fra danskeren til TV 2 Norge.
David Nielsen peger dog gerne på en anden, som han mener sin tidligere arbejdsgiver bør gå efter.
- Brann vælger rigtigt, hvis de vælger Alexander (Straus, red.).
- Han har en god mentalitet, som han kan tage med ind i Brann. De er i toppen og skal tage det sidste skridt.
- Han ved, hvad der skal til for at vinde. Det har han gjort med Bayern München, lyder det fra David Nielsen.
I Bayern er Alexander Straus cheftræner for kvindeholdet, hvor Pernille Harder er en stor profil.
Svarer selv på rygte
TV 2 Norge har også selv rakt ud til Bayern-træneren, som siger følgende om at blive sat i forbindelse med jobbet:
- Det er jo dejligt, at David synes det. Udover det har jeg ikke behov for at kommentere det.
– Timingen skal være der for alle parter. Jeg trives rigtig godt her. Det er stadig for hypotetisk, siger han.
David Nielsen og Alexander Straus arbejdede sammen i midten af 2010'erne, da nordmanden var assistent i Strømsgodset for den danske træner.

Brann
Norge Eliteserien
Bayern München (k)































