Norge Eliteserien -Lucas Haren skifter til Vålerenga
2025-10-10 12:53:09
Foto: Kongsvinger

Lucas Haren skifter til Vålerenga

Den norske klub Kongsvinger oplyser, at deres danske profil Lucas Haren skifter til Vålerenga fra næste sæson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. Division - 26. runde

FT

MOS

2 - 4

KIL

Lucas Haren har imponeret stort for Kongsvinger siden skiftet fra Fremad Amager i vinteren 2024.

Angriberen står noteret for 59 kampe og 37 mål for den norske klub, der ligger nummer fire i den næstbedste norske række. 

Men nu rykker danskeren videre.

Hans kontrakt med Kongsvinger udløber ved årsskiftet, og den norske klub skriver torsdag, at Lucas Haren har valgt at skifte til Vålerenga, der ligger nummer syv i den bedste norske række.

- Vi fandt en spiller, som ikke mange troede på, men som passede perfekt ind hos os. Han repræsenterede det, vi manglede, siger sportslig leder hos Kongsvinger Espen Nystuen til klubbens hjemmeside.

Kongsvinger har fortsat fem kampe tilbage i sæsonen, før de vinker farvel til Lucas Haren. 

Vålerenga råder i forvejen over fire danskere: Elias Sørensen, Carl Lange, Kevin Tshiembe og Oscar Hedvall.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. Division - 26. runde

FT

MOS

2 - 4

KIL

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce