Eliteserien -Rosenborg-chef: Fantastisk afkast på Tengstedt-salg
Foto: Ole Martin Wold/NTB/Ritzau Scanpix
2023-01-11 07:47:32
Foto: Ole Martin Wold/NTB/Ritzau Scanpix

Rosenborg-chef: Fantastisk afkast på Tengstedt-salg

Rosenborg-træner Kjetil Rekdal fortæller, at den norske klub har lavet et fantastisk afkast på Casper Tengstedt, der er tæt på at blive solgt til Benfica.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Primeira - 16. runde

FT

BEN

2 - 2

SCP

Over 60 millioner kroner.

Det er, hvad Rosenborg ifølge bold.dk sælger den danske angriber Casper Tengstedt for til Benfica. Læs mere om det her.

Transferen er ikke offentliggjort endnu, men i et interview med TV 2 Norge bekræfter Rosenborg-træner Kjetil Rekdal mere eller mindre salget af Tengstedt. 

- Det er set før, at potentielle handler er stødt på grund. Det er der ikke noget, der tyder på her, men man ved aldrig, siger Rekdal. 

Det portugisiske medie A Bola bragte tirsdag aften billeder af 22-årige Tengstedt, der var landet i Portugal, hvor skiftet til Benfica skal færdiggøres i løbet af onsdagen.

Angriberen er således godt i gang med at gøre kometkarriere, da han allerede tager sit næste skridt efter kun fem måneder i Rosenborg.

Og ender alt med at falde på plads, er der ingen tvivl om, at den norske klub har gjort en god forretning, siger cheftræner Rekdal.

- Det er klart, at det er et fantastisk afkast, som er helt enormt på fem måneder. Det er godt klaret af spilleren, klubben og alle involverede. 

- Det er vigtigt at huske, at Casper ikke har været god alene.  Der er et team omkring ham, som har hjulpet ham med at udvikle sig og til at tage de rigtige skridt, siger Rekdal.

Tengstedt-handlen indbringer ifølge bold.dk's oplysninger også millioner til AC Horsens. Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Primeira - 16. runde

FT

BEN

2 - 2

SCP

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce