Aarhus Fremad kunne ikke have drømt om mere.
Aarhusianerne havde egentlig sagt farvel Riisvangen for denne omgang, fordi det ikoniske stadion skal renoveres.
Men et pokalmøde med FC København har ændret på tingene.
Aarhus Fremads sidste kamp i denne omgang bliver i stedet mod løverne, og det ser de bestemt frem til.
Bold har taget en snak med Jesper Blicher Dahl, der er direktør i Aarhus Fremad, og han sætter ord på forventningen til opgøret, og her kom vanvidskampen mod Brøndby IF fra 2022 op.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det er nemlig stadig noget, der bliver snakket om i klubben.
- Pokalturneringen er bare fed. Den giver os mulighed for at måle os mod nogle bedre hold og hold fra Superligaen.
- Vi kan finde ud af, hvor vi er i vores udvikling. Det er den ene del af det.
- Men så er det jo fantastisk at få de store hold på Riisvangen. Det gav os alle sammen et boost, da vi slog Brøndby 4-0 på Riisvangen. Det var på landsdækkende TV, og alle hørte om det.
- Vi har faktisk lige snakket om det. Nogle af de spillere, der var med, siger, at det var største kamp, de har været med til.
- Brøndby skifter fire mand ind efter en halv time for at prøve at vende det, og alligevel løb vi op og scorede. Det var sådan en kamp, hvor alle, der var her, husker den, siger han.
Generelt er Aarhus Fremads kærlighed til pokalturneringen stor.
Det kan bare noget, når hold fra forskellige rækker mødes.
- Vi mærker det samme, når vi møder hold fra de lavere rækker. Ikke at vi sammenligner os med FCK, men hvor vi er favoritterne.
- Vi havde selv en kamp mod Hørsholm, som blev lige lovligt spændende. Det er fantastisk at opleve 800 mennesker, som bare hyggede sig, fordi der var pokalfodbold, fortæller han afslutningsvist.
Kampen mellem Aarhus Fremad og FC København spilles 13.30 på en hverdag. En forklaring på det kan du læse mere om her.

FC København
Brøndby IF
Aarhus Fremad
Betano Pokalen























