2026-05-07 17:35:00

De Zerbi slår fast: Vi vil 100 procent beholde ham

Hvis det står til manager Roberto De Zerbi, så skal Joao Palhinha fortsætte i den hvide Tottenham-trøje. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 33. runde

FT

WOL

0 - 1

BMU

Joao Palhinha er udlejet til Tottenham, men lejeaftalen udløber til sommer.

Trods en skuffende sæson for klubben har portugiseren været en af holdets nøgleprofiler, og hos manager Roberto De Zerbi er der ingen tvivl.

Midtbanespilleren skal ikke tilbage til Bayern München.

- Vi vil 100 procent gerne beholde ham. Vi er nødt til at starte med den type mennesker. Mere end bare spillere har vi brug for pålidelige mennesker såvel som pålidelige spillere, og Palhinha er en af de bedste. Som spiller selvfølgelig, men også som person, fortæller De Zerbi på torsdagens pressemøde. 

- Jeg vil gerne se spillere med den samme attitude, den samme passion, den samme ånd og personlighed. Vi er heldige at have Palhinha hos os. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -De Zerbi slår fast: Vi vil 100 procent beholde ham
Foto: Darren Staples/AFP/Ritzau Scanpix

Spurs ligger med tre Premier League-runder på 17. pladsen.

De har et point ned til stregen, og mandag venter der endnu en sæsondefinerende kamp.

De får besøg af Leeds.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: USA leverede varen

Hattrick | Afsnit 102

Canada sikrede sig det første VM-point i landets historie, mens USA leverede en magtdemonstration i deres VM-åbner mod Paraguay.

Læs mere
-6:43

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 33. runde

FT

WOL

0 - 1

BMU

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce