2026-06-09 15:46:07

Fransk succestræner meldes på plads i Palace

Pierre Sage, der har leveret imponerende resultater som cheftræner i Lens, er efter sigende på plads som ny cheftræner i Crystal Palace.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Crystal Palace hyrer Pierre Sage som ny cheftræner.

Det erfarer Fabrizio Romano.

Ifølge den italienske transferjournalist er parterne nået til enighed om en kontrakt gældende frem til sommeren 2029 med optionen for yderligere et år.

Alle detaljer menes at være på plads, og således bliver det altså den franske succestræner, der skal erstatte Oliver Glasner, som har valgt at stoppe i London-klubben denne sommer.

Netop Glasner bliver i disse dage sat i forbindelse med det ledige trænersæde i Feyenoord.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Fransk succestræner meldes på plads i Palace
Foto: Franck Fife/AFP/Ritzau Scanpix

47-årige Sage har stået i spidsen for Lens i en enkelt sæson, og her førte han klubben til en flot andenplads i Ligue 1 samt den franske pokaltitel. 

Forinden jobbet i Lens var franskmanden cheftræner i Lyon. 

Podcast Cover

Christian Eriksens kollaps

Hattrick | Afsnit 96

Christian Eriksen kollapsede under søndagens landskamp mod Ukraine, men har det efter omstændighederne okay. Bolds udsendte i Odense beretter om den uhyggelige episode.  

Læs mere
-16:16

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce