


Everton slog Fulham og sikrede sig alle tre point i kampens slutminutter.
Bernd Leno sendte bolden i eget net, og dermed kunne holdet fra den blå del af Liverpool tage en succesfuld hjemmerejse.
Fulham-spilleren Ryan Sessegnon ville dog ikke hæfte sig for meget ved selvmålet, da han mener, Everton havde overtaget i anden halvleg.
– Meget frustrerende. Det var en kamp med to halvlege. I første halvleg skabte vi mange chancer og scorede, men vi burde nok have omsat to eller tre af dem i mål. Mod et Everton-hold, der er rigtig gode på dødbolde og fysisk stærke, ville de altid få chancer. I anden halvleg gjorde de netop det; vi var for bløde, ikke aggressive nok, og de fortjente at vinde, siger han ifølge BBC.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Det er lidt svært med et fyldt felt. Der var meget pres på Leno. Jeg har ikke set situationen igen, men nogle gange bliver sådanne situationer dømt som frispark, og i dag var vi den uheldige part, tilføjer han.
2-1-sejren betyder, at Fulham ligger nummer 10 i Premier League med 34 point, mens Everton er på syvendepladsen med 37 point.
Fulham møder Manchester City i Premier League den 11. februar, mens Everton møder Bournemouth den 10. februar.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
Everton
Fulham
Premier League
































