Lørdag eftermiddag er Mads Hermansen blevet præsenteret i West Ham, hvor han umiddelbart er udset en rolle som førstemålmand.
Den danske landsholdskeeper er i hvert fald blevet udstyret med trøjenummer 1 i London-klubben, hvor han i den grad glæder sig til at komme i gang.
Det fortæller han til klubbens hjemmeside.
- Jeg er glad for at blive en del af West Ham United. Jeg har længe følt, at West Ham passer godt til mig og min spillestil. Det føles naturligt at være her, og det var en meget let beslutning.
- Jeg har hørt en masse godt om klubben. Jeg spillede mod West Ham to gange i sidste sæson, og at spille på London Stadium var en fantastisk oplevelse.
- Det er et imponerende stadion med højlydte og passionerede fans. Det er sådan noget, man drømmer om som fodboldspiller, og jeg glæder mig virkelig til at spille foran 62.500 fans som West Ham-spiller, siger han og fortsætter:
- Fansene kan forvente, at jeg spiller modigt og bringer god energi, så jeg kan hjælpe holdet bedst muligt.
- Det her er et stort skridt i min karriere. Jeg har store ambitioner og kan næsten ikke vente med at komme i gang, lyder det fra den tidligere Brøndby-målmand.
Mads Hermansen har skrevet under på en aftale frem til 2030 med option på et år yderligere.
Han nåede 72 optrædener i buret for Leicester.
Elsker du Premier League? Så spil med i Premier Manager!
Sæt dit eget drømmehold og dyst mod vennerne i miniligaer. Du kan lave udskiftninger mellem runderne og gøre hver kamp endnu mere spændende – især når håneretten er på spil!
Premier Manager – Efterår 2025 starter den 15. august. Sæt dit hold allerede i dag!
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Leicester
West Ham
Premier League



































