Brentford jagter Shakhtar Donetsks offensive midtbanespiller Georgiy Sudakov, som klubben har haft på ønskelisten siden i sommer.
Det skriver transferjournalisten Ben Jacobs for mediet GiveMeSport.
Men Brentford skal angiveligt handle hurtigt, hvis de gør sig forhåbninger om at lande den ukrainske landsholdsspiller.
Mediet erfarer nemlig, at Napoli ligger i direkte forhandlinger med Shakhtar Donetsk, men at der er er uenighed om prisen.
Den ukrainske klub skulle kræve i omegnen af 450 millioner kroner for Sudakov, mens Napoli vurderer spilleren til at være 300 millioner kroner værd.
Artiklen fortsætter efter billedet

Napoli solgte i januar Khvicha Kvaratskhelia til PSG, men erstattede aldrig rigtigt georgieren.
22-årige Georgiy Sudakov har scoret 13 mål og stået for seks oplæg i 34 kampe i denne sæson for Shakhtar.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Shakhtar Donetsk
Brentford
SSC Napoli
Premier League


































