2026-08-31 20:06:00

Medie: Tottenham har spurgt ind til Mudryk

David Ornstein skriver på X, at Tottenham har kigget på Chelseas Mykhailo Mudryk. Spurs forsøger angiveligt at hente ham på en låneaftale.  

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 3. runde

FT

NOT

0 - 0

TOT

Efter flere år væk fra fodboldbanerne skal Mykhailo Mudryk forsøge at finde fodfæste igen. 

Ukraineren har nemlig været udelukket fra fodbold siden december 2024 grundet en overtrædelse af dopingregler. 

Nu er karantænen overstået, og derfor har flere engelske klubber set sig lune på Mudryk. Senest er det Tottenham, der har meldt sig på banen. 

I hvert fald beretter David Ornstein på X, at Spurs angiveligt er interesserede i en låneaftale. Længden af aftalen oplyses ikke. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Medie: Tottenham har spurgt ind til Mudryk
Foto: Tyrone Siu/Reuters/Ritzau Scanpix

Selvsamme Ornstein meldte i juli, at Leeds også kiggede på Mudryk, men klubberne kunne ikke blive enige.  

Hvis handlen falder igennem, kan Tottenham-træner Roberto De Zerbi se frem til en genforening med Mudryk. De Zerbi havde nemlig cheftrænerrollen i  Shakhtar Donetsk, da Mudryk tørnede ud for den ukrainske klub 

Mudryk kom til Chelsea i januar 2023 og har optrådt 73 gange med ti mål til følge. 

Podcast Cover

Alt på spil i Brøndby

Hattrick | Afsnit 23

Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.

Læs mere
-20:17

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 3. runde

FT

NOT

0 - 0

TOT

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce