

Newcastle har været flyvende i Premier League i indeværende sæson, og de zebrastribede har kun tabt én kamp i den bedste engelske række.
Lørdag tog manager Eddie Howe og co. imod West Ham, som roder rundt i bunden og kæmper for overlevelse.
Hjemmeholdet kom ud til kampen som lyn og torden. Det var ikke gået et minut, før Joe Willock gjorde det til 1-0, troede de fleste. Men målet blev underkendt, da kuglen sekunder forinden havde været udenfor banen.
Newcastle kørte fortsat på, og kort tid efter blev Callum Wilson sendt i dybden af Sean Longstaff. Den engelske angriber løb ned mod målmanden og sparkede sikkert kuglen forbi ham til 1-0.
Det var småt med chancer i første halvleg, men de to mandskaber blev alligevel farlige få gange.
West Ham forsøgte sig et par gange fra distancen. Især Lucas Paqueta var glad for at afslutte, men brasilianerens forsøg blev ikke helt farlige.
Artiklen fortsætter efter billedet

Med cirka ti minutter tilbage af første halvleg kom udligningen dog, og det var Paqueta, der stod for den - dog ikke fra distancen.
Et hjørnespark sejlede forbi venner og fjender for derefter at ende for fødderne af den tidligere Lyon-spiller, som bankede kuglen i kassen.
Efter målet kom West Ham lidt længere frem på banen, og lige før pausen var Nayef Aguerd tæt på at bringe udeholdet foran med hovedet, men han ramte kuglen helt forkert.
I anden halvleg var Newcastle tættest på at tage alle tre point. Især Wilson kom frem til en del chancer, men angriberen formåede ikke at udnytte dem.
Efter 76 kom Wilson afsted, og var lige ved at sende et skud mod mål, men en heroisk tackling fra Aguerd blev redningen for West Ham.
Kort tid efter fik selvsamme Wilson denne gang muligheden for at score på et hovedstød, men igen manglede skarpheden.
Newcastle pressede på i slutfasen, men flere mål bød kampen ikke på.