2026-07-28 13:35:48

PL-oprykker henter Kjell Scherpen

Ipswich henter Kjell Scherpen i Union Saint-Gilloise. Målmanden har underskrevet en fireårig aftale.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I dag d. 29. jul 20:45

IPS

vs

OSA

Ipswich er i fuld gang med at forberede sig til den kommende sæson.

Tirsdag har Premier League-oprykkerne præsenteret en ny målmand.

Kjell Scherpen er ny mand hos traktordrengene, der har købt keeperen i den belgiske klub Union Saint-Gilloise.

Den 26-årige hollænder har underskrevet en fireårig aftale med Ipswich.

- Det her er et øjeblik, jeg er utrolig stolt af.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -PL-oprykker henter Kjell Scherpen
Foto: Tony O Brien/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er en fantastisk mulighed for at vise mine kvaliteter og teste mig selv i verdens bedste liga, så jeg glæder mig virkelig til at skabe gode minder sammen.

- Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler, og alt har været meget positivt, så det har gjort mig endnu mere begejstret for at skifte til Ipswich Town.

- Jeg glæder mig til at møde mine nye holdkammerater, og jeg kan næsten ikke vente med at møde fansene og komme i gang, siger han til klubbens hjemmeside.

Ipswich starter sæsonen den 22. august med et hjemmebaneopgør mod Sunderland.

Podcast Cover

FIFA i kontroversielt forslag: Anklages for trusler og bestikkelse

Hattrick | Afsnit 162

FIFA vil oprette og sælge aktier i et nyt selskab, som skal stå for afviklingen af blandt andet VM. Gianni Infantinos forslag møder stor kritik fra blandt andre DBU og UEFA.

Læs mere
-16:28

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I dag d. 29. jul 20:45

IPS

vs

OSA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce