2025-10-04 17:58:06

Pres på Liverpool: Rice og Saka nedlagde West Ham

Declan Rice og Bukayo Saka kom på tavlen, da Arsenal lørdag vandt 2-0 over West Ham og lagde pres på Liverpool i toppen af Premier League. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 7. runde

FT

ARS

2 - 0

WHU

38'
10
Declan Rice
Mål
67'
20
Bukayo Saka
Mål på straffe

Over to you, Liverpool.

Arsenal levede lørdag op til favoritværdigheden, da de hjemme på Emirates Stadium besejrede West Ham 2-0.

Sejren betyder, at London-klubben kravler op på førstepladsen i Premier League inden Liverpools opgør mod Chelsea. 

Det var et opgør, hvor Mikel Artetas tropper sad på begivenhederne, men hvor føringsmålet i første omgang lod vente på sig. 

I stedet var der dårligt nyt for Arsenal efter en halv times spil, da anfører Martin Ødegaard måtte lade sig udskifte med en skade. 

Otte minutter senere kunne Arsenal dog knytte næven, da Declan Rice havde sneget sig med i feltet og sikkert bankede sit mandskab på 1-0. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Pres på Liverpool: Rice og Saka nedlagde West Ham
Foto: Tony O Brien/Reuters/Ritzau Scanpix

Den store dominans fortsatte i anden halvleg, og efter små 70 minutter pegede kampens dommer på pletten. 

West Hams El Hadji Diouf kom for sent i en tackling på Jurrien Timber, der blev nedlagt, inden Bukayo Saka fra de 11 meter stensikkert gjorde det til 2-0.

Herfra var der dømt cruise control for Mikel Artetas tropper, der indtil videre kan glæde sig over at toppe Premier League. 

Liverpool kan senere lørdag generobre førstepladsen, hvis de formår at besejre Chelsea. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Spanien er klar til semifinalebrag

Hattrick | Afsnit 145

Spanien er klar til VM-semifinalen efter endnu en sen afgørelse fra superindskifter Mikel Merino.

Læs mere
-6:34

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 7. runde

FT

ARS

2 - 0

WHU

38'
10
Declan Rice
Mål
67'
20
Bukayo Saka
Mål på straffe
Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce