


Onsdag aften blev den anden af fire kvartfinaler i Copa del Rey spillet, og her skulle Osasuna og Sevilla i aktion mod hinanden.
For at nå i kvartfinalen havde Osasuna slået Real Betis med 3-2, mens Sevilla havde hevet en kneben sejr hjem på 1-0 over Alaves.
Hos Sevilla var Thomas Delaney med på bænken for første gang, siden han blev skadet i Danmarks første VM-kamp mod Tunesien.
I første halvleg havde begge mandskaber svært ved at komme frem til chancer, og målmændene blev ikke for alvor testet.
Sevilla var mest toneangivende på bolden efter pausen, og efter lidt mere end et kvarter af anden halvleg var holdet tæt på at komme foran.
Artiklen fortsætter efter billedet

Erik Lamelas farlige indlæg var nemlig lige ved ende med et et selvmål for Osasuna.
Værterne fra Osasuna slap med skrækken og kunne i stedet for gøre det onde ved Sevilla og Delaney efter 71 minutter.
Her var det den argentinske offensivspiller Chimy Avila, der kunne bringe værterne på semifinalekurs.
Han vendte elegant med bolden inde i feltet, inden han kunne placere bolden ved den fjerneste stolpe.
Derefter kæmpede Sevilla for en udligning og forlænget spilletid.
Det lykkedes i yderste overtid, da Youssef En Nesyri kom først på et indlæg og gjorde det til 1-1.
Lykken varede dog ikke længe.
Otte minutter inde i den forlængede spilletid fik Abde Ezzalzouli nemlig igen Osasuna på sejrskurs, da han gjorde det til 2-1.
Det endte også med at blive slutresultatet af kampen, og Osasuna er derfor klar til semifinalerne i Copa del Rey.
Thomas Delaney kom aldrig på banen for Sevilla.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar