Om to kampe er en lang karriere forbi.
Sokratis Papastathopoulos skriver nu på sin Instagram-profil, at han efter sæsonen lægger støvlerne på hylden.
- I oktober 2023 tog jeg beslutningen om at acceptere tilbuddet om at komme til Betis. Det var en stor udfordring for mig at skifte land, liga og hjem.
- Men Betis er blevet en familie for mig, alle har budt mig velkommen, som om jeg havde været her i årevis. Jeg har elsket byen og holdet.
- Men livet væk fra min familie tvinger denne rejse til en ende. Jeg er derfor glad for, at min fodboldkarriere slutter i Betis og i den spanske liga, skriver Sokratis.
Den græske midtstopper kom til Betis på en fri transfer tilbage i oktober efter flere måneder uden en klub.
Artiklen fortsætter efter billedet

Men nu vender han snuden hjemad til Grækenland og resten af familien for at nyde tilværelsen som fodboldpensionist.
Sokratis kan se tilbage på en karriere, som har sendt ham forbi klubber som blandt andre AC Milan, Dortmund og Arsenal.
Desuden har han også været forbi AEK Athen, Niki Volou og Olympiakos i hjemlandet.
Han nåede at vinde syv titler, hvor han havde størst succes i Dortmund med tre titler, mens at han vandt Serie A med AC Milan.
Sokratis Papastathopoulos nåede også at spille 90 landskampe for Grækenland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Dortmund
Real Betis
La Liga




































