2026-07-21 16:02:00

La Liga-oprykker lejer igen midtbanespiller hos Celta

Malaga CF lejer igen Celta Vigo-spilleren Carlos Dotor, som i sidste sæson var en vigtig brik i oprykningen til La Liga.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 25. jul

MAL

vs

LEI

Carlos Dotor tager endnu en et år hos La Liga-oprykkeren Malaga CF, efter en succesfuld sæson hos det andalusiske hold. 

Malaga er nemlig nået til enighed med Celta Vigo om at leje den spanske midtbanespiller endnu et år.

Den 25-årige Carlos Dotor havde i fjor en vigtig rolle i Malagas oprykningssæson, hvor han spillede hele 40 kampe for Malaga og var fast mand i Segunda Division. 

Nu får han lov til at fortsætte udviklingen i den bedste spanske række i vante rammer i Malaga.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -La Liga-oprykker lejer igen midtbanespiller hos Celta
Foto: Miguel Vidal/Reuters/Ritzau Scanpix

Celta Vigo har ejet den spanske midtbanespiller siden 2023, hvor de købte ham i Real Madrid. Han mangler endnu at slå igennem for Celta Vigo, hvor det kun er blevet til 19 kampe i alt.

Carlos Dotor og Malaga skyder den nye La Liga-sæson af på udebane mod Morten Hjulmand og Atletico Madrid den 19. august.

Podcast Cover

FIFA vil udvide VM (igen)

Hattrick | Afsnit 156

Et VM med 64 hold? Det lyder voldsomt, men netop den idé bliver nu arbejdet på i FIFA.

Læs mere
-13:13

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 25. jul

MAL

vs

LEI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce