2022-09-11 17:57:21

Mallorca-træner utilfreds over kamptidspunkt: Forbrydelse

Mallorcas cheftræner, Javier Aguirre, kalder kamptidspunktet i kampen mod Real Madrid for en forbrydelse på grund af varmen, der var på omkring 32 grader. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 5. runde

FT

REA

4 - 1

MAL

35'
01
Vedat Muriqi
Mål
45'
11
Federico Valverde
Mål
72'
21
Vinicius Junior
Mål
89'
31
Rodrygo
Mål
90'
41
Antonio Rüdiger
Mål

Kampen mellem Real Madrid og Mallorca blev søndag eftermiddag fløjtet i gang klokken 14. 

Mallorca endte med at få ørerne i Real-maskinen, men efter kampen var det ikke resultatet, som Mallorcas cheftræner, Javier Aguirre, var utilfreds over. 

Det var derimod kamptidspunktet, fordi han mener, at forholdene var svære at præstere under. Termometeret stod på omkring de 32 grader under kampen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Mallorca-træner utilfreds over kamptidspunkt: Forbrydelse
Foto: Susana Vera/Reuters/Ritzau Scanpix

- Man kan ikke spille på det tidspunkt. Det er en forbrydelse. Jeg var nødt til at skifte hele midtbanen. På lørdag skal vi spille på samme tid, og i sidste lørdags spillede vi også samme tid. Vi må se, om vi får bedre held i fremtiden, siger han ifølge Sport. 

Real Madrid vandt kampen 4-1. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 5. runde

FT

REA

4 - 1

MAL

35'
01
Vedat Muriqi
Mål
45'
11
Federico Valverde
Mål
72'
21
Vinicius Junior
Mål
89'
31
Rodrygo
Mål
90'
41
Antonio Rüdiger
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce