2026-05-09 10:38:00

Medie: Real-bestyrelse peger på Mourinho

Ifølge den spanske sportsavis AS peger Real Madrids bestyrelse på José Mourinho som klubbens kommende cheftræner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 35. runde

FT

BAR

2 - 0

REA

José Mourinho ligner mere og mere Real Madrids næste cheftræner.

Så sent som fredag berettede The Athletic, at parterne har afholdt et konkret møde, og nu går den spanske sportsavis AS skridtet videre.

Mediet beretter, at Real Madrids bestyrelse er nået frem til, at den portugisiske træner er den eneste løsning på klubbens aktuelle problemer.

Der er brug for en genopbygning af holdet og ikke mindst omklædningsrummet, og derfor peger ledelsen på José Mourinho, der aktuelt står i spidsen for Benfica.

Ifølge AS er der endnu ikke en aftale på plads, men det vil ændre sig, når sæsonen er slut.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Medie: Real-bestyrelse peger på Mourinho
Foto: Pedro Nunes/Reuters/Ritzau Scanpix

Tidligere har transferjournalisten Fabrizio Romano beskrevet, at Mourinho er klar til at tage det store job, hvis han får muligheden.

Det tyder alt nu på, at han gør.

José Mourinho stod i spidsen for Real Madrid fra 2010 til 2013.

Portugiseren har kontrakt med Benfica frem til sommeren 2027.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 35. runde

FT

BAR

2 - 0

REA

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce