

La Ligas nummer ti og syv stod torsdag over for hinanden i Pamplona, da Osasuna bød Athletic Bilbao velkommen.
Med tre point fra hinanden kunne hjemmeholdet tage et kvantespring i tabellen og overtage syvendepladsen fra Bilbao-mandskabet, der gav adgang til europæiske pladser.
Det var en første halvleg, hvor der kun var ét hold på banen, og det var gæsterne.
Athletic kreerede mest, men det de store chancer udeblev, og derfor endte det 0-0 efter de første 45 minutter.
Efter pausen var det et anderledes Osasuna-hold, der kom ud.
Artiklen fortsætter efter billedet

Og efter 50 minutter bragte de sig også foran, da Ante Budimir headede den i nettet med hjælp fra Agirrezabala inde på stregen, der klunterede slog bolden i eget net.
Oier Zarraga var tæt på seks minutter efter at udligne for gæsterne, da han sendte et godt skud afsted fra kanten af feltet, men Fernandez i buret afviste med en stor redning.
Med lidt under et kvarter igen afgjorde hjemmeholdet tingene.
Et frispark fra kanten af feltet blev i første omgang flot afværget af Agirrezabala i Athletic-målet, men Osasuna-spillerne var hurtig over den løse bold, og til sidst endte bolden hos Lucas Torro, der sikkert sendte den i nettet.
Osasuna vandt med 2-0 og rykkede op på syvendepladsen, der giver adgang til europæisk fodbold.
Athletic Bilbao rykkede ned på ottendepladsen.