I sidste weekend havde AaB's Mathias Jørgensen en kæmpe mulighed for at score i 0-0-kampen mod FC København. Anføreren kom forbi målmanden, men brændte på frit mål.
I søndagens opgør fik angriberen en lignende mulighed mod FC Midtjylland, om end vinklen var lidt skarpere end i sidste weekend.
Der var ingen tvivl
Denne gang røg bolden på stolpen, og dermed misbrugte AaB-anføreren muligheden for at bringe balance i regnskabet ved stillingen 1-2.
- Alle chancer er forskellige fra hinanden, men den skulle have været sparket i kassen. Det var jeg faktisk heller ikke så meget i tvivl om, da bolden forlader foden. Der var jeg faktisk 100 procent sikker på, at bolden ville ryge ind i målet, men sådan skulle det ikke være, siger Mathias Jørgensen til Bold.
Dermed er Mathias Jørgensen, som har lavet syv Superliga-scoringer i denne sæson, stadig målløs i foråret.
- Jeg må kigge på det gode, og det er, at jeg kommer frem til chancerne og positionerne mod to rigtig dygtige modstandere (FCK og FCM, red.). Første forudsætning for at score er at komme frem til positionerne, og så skal de selvfølgelig også sparkes i mål, siger angriberen.
Udover sin misbrugte mulighed var der kvalitetsforskel på AaB og FC Midtjylland i første halvleg ifølge anføreren.
- Der var kvalitet til forskel, og så var der andenboldene og duelspillet i første halvleg, som FC Midtjylland er dygtigere til end os. Det gør, at de får momentum over på deres side, og så skal vi arbejde os ud af det tryk, som de får på os.
- Vi får lavet et mål, der giver energi til stadion og til truppen, og vi kommer fint til pause. Og så synes jeg egentlig, at vi langt hen ad vejen spiller en fin anden halvleg, siger Jørgensen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Midtjylland
AaB
3F Superliga




































