Esbjerg har mandag aften forstærket sig på målmandsposten.
De har nemlig hentet 21-årige Daniel Gadegaard i AGF. Den vestjyske klub har givet keeperen en treårig kontrakt.
Esbjerg-lejren føler, at de har fået en målmand med stort potentiale.
– Vi har store ambitioner som klub, og skal derfor også have konkurrence på alle positioner på banen. Da muligheden for at tilknytte Daniel Gadegaard opstod, var vi ikke i tvivl om, at vi ville forfølge den, for han er en dygtig målmand med et stort potentiale, som vi tror på, vi sammen kan forløse.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi føler nu, at vi har et rigtig stærkt team med tre gode målmænd, og vi glæder os til at byde velkommen til Daniel i EfB og i byen, siger administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, til klubbens hjemmeside.
Gadegaard får nummer 16 i Esbjerg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
Esbjerg fB
3F Superliga


































