AGF har allerede forstærket offensiven med købet af norske Sigurd Haugen, og nu kan en svensker også være på vej.
Aftonbladet skriver, at kantspilleren Leo Bengtsson ser ud til at forlade Häcken til vinter, hvor han har kontraktudløb.
Fire konkrete klubber meldes interesseret i den målfarlige svensker, og det er AGF, AIK, Aris Limassol og norske Vålerenga.
Artiklen fortsætter efter billedet

Ifølge Aftonbladet vil et par af klubberne hente Leo Bengtsson nu, mens andre har tilbudt en kontrakt gældende fra nytår, hvor han altså vil være gratis.
Leo Bengtsson står noteret for 20 mål og syv assists i 78 kampe for Häcken, der i øjeblikket fører Allsvenskan.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
BK Häcken
3F Superliga































